top of page

Praktyka Reiki

System uzdrawiania Reiki Usui


Reiki Usui Shiki Ryoho - System Naturalnego Uzdrawiania Usui - to japońska sztuka uzdrawiania. Założycielem systemu jest Mikao Usui. Według legendy w 1914 r. Usui udał się na górę Kurama, gdzie po 21 dniach postu i medytacji doznał objawienia i otrzymał symboliczne narzędzia, które stanowią podstawę praktyki Reiki.


Do świata zachodniego Reiki zostało pierwotnie sprowadzone przez Hawayo Takata, Hawajkę Japonkę, która otrzymała inicjację od jednego z uczniów Mikao Usui – dr Chujiro Hayashi. Jej wnuczka Phyllis Lei Furumoto oraz pozostałych 21 mistrzów inicjowanych przez Hawayo Takata kontynuowało tradycję Usui Shiki Ryoho w USA, Europie. Obecnie następcą tej linii przekazu jest Johannes Reindl. Reiki Usui Shiki Ryoho jest przekazywane od Mistrza do ucznia poprzez nauczanie, określoną formę praktyki i inicjacji. W Polsce moim Mistrzem i Nauczycielem Reiki jest Krystyna Włodarczyk-Królicka.


Japońskie słowo „Rei-ki” można przetłumaczyć jako „uniwersalna energia życiowa” łącząca energię Rei - czyli energię wszechświata i Ki - naszą własną energię, a system Usui to sposób pracy z Reiki w celu uzdrowienia siebie i innych. Słowo uzdrowienie jest używane w znaczeniu odzyskania harmonii i pełni. Usui Shiki Ryoho oddziałuje na poziomie fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. Hawayo Takata Sensei określiła to jako „Bożą Moc”, choć nie jest to połączone z żadnym religijnym czy filozoficznym systemem wierzeń.


Obecnie praktykowany system Usui Shiki Ryoho został zdefiniowany przez Phyllis Lei Furumoto, jako posiadający cztery Aspekty: praktykę uzdrawiania, rozwój osobisty, dyscyplinę duchową i porządek mistyczny oraz Dziewięć Elementów. Połączenie wszystkich elementów i aspektów oraz ich wzajemnych relacji tworzy system, który prowadzi na głębokiej ścieżce uzdrawiania, wzrostu i duchowego samorozwoju.


Choć poniższe definicje pomagają na początku drogi z Reiki, to pełne zrozumienie i głębsze znaczenie elementów i aspektów oraz całego systemu jest głównie poza słowami i stopniowo ewoluuje poprzez osobiste doświadczenie i codzienną praktykę REIKI.Cztery aspekty:

Praktyka uzdrawiania - Usui Shiki Ryoho opiera się na wzmocnieniu systemu energetycznego, przywróceniu naturalnego porządku, samo uzdrawianiu i uzdrawianiu innych poprzez nałożenie rąk i szereg pozycji zabiegowych.


Rozwój osobisty – Poprzez praktykę Reiki uczeń często zmienia swoje dotychczasowe podejście do życia, podstawowe zasady i przekonania. Dokonuje innych wyborów kierując się energią życia, prawdą i dążeniem do autentyczności.


Dyscyplina duchowa - w regularnej praktyce Reiki nieodłączne jest połączenie ze Źródłem, Bogiem w każdym z nas, jako istoty ludzkiej. To połączenie z Boską Energią może spowodować, że uczniowie uznają tę praktykę za ścieżkę duchową.


Mistyczny Porządek - praktyka Usui Shiki Ryoho przynosi mistyczne doświadczenia oraz poczucie więzi i wspólnego celu z innymi podążającymi tą ścieżką.Dziewięć elementów:
  1. Tradycja ustna - Forma i esencja tego systemu jest przekazywana tylko poprzez relację ucznia z Mistrzem Reiki, obejmującą komunikację werbalną i niewerbalną oraz transmisje energetyczne.

  2. Duchowa linia – Mikao Usui, Chujiro Hayashi, Hawayo Takata oraz Mistrzowie inicjowani bezpośrednio przez nich, są uznawani za duchową linię tego systemu.


  1. Historia – Historia Reiki jest przekazywana przez Mistrza i Nauczyciela Reiki na kursie pierwszego stopnia jako ustna opowieść o tym jak powstało Reiki, jak jest przekazywane i jak działa system Reiki Usui Shiki Ryoho.

  2. Inicjacja – to święty rytuał, który jest przekazywany przez duchową linie Mistrzów systemu. Ponadto, Mistrzowie używają tego rytuału, aby połączyć każdego ucznia z energią Reiki i aktywować praktykę, która towarzyszy inicjacji.

  3. Symbole – na kursie II stopnia są przekazywane 3 symbole Reiki oraz sposób w jaki praktycy Reiki mogą je stosować łącząc się ze światem niefizycznym. Ta część praktyki przygotowuje ucznia do większego wyboru w życiu i szerszego rozumienia Wszechświata.

  4. Zabieg – sposób przekazania energii Reiki poprzez utrzymywaniu kilkuminutowych pozycji dłoni w określonej kolejności. Uzdrawianie po pierwszym stopniu odbywa się na ciele fizycznym z rękami na ciele. Uzdrawianie po drugim stopniu jest również praktykowane na ciele fizycznym, a także na odległość poprzez użycie symboli.

  5. Forma nauczania – uczniowie poznają i doświadczają Reiki, a następnie są inicjowani podczas kursów I i II stopnia przez Mistrza i Nauczyciela Reiki.

  6. Wymiana pieniężna – Każdy uczeń zobowiązany jest do wymiany pieniężnej ze swoim Mistrzem w wysokości określinej przez Mistrza.

  7. Reguły życia Reiki – Pięć Reguł życia Reiki to podstawowe zasady angażujące umysł, a także ciało i ducha w procesie stawania się całością w ciele i duchu.


Wszystkiego dobrego żyjąc i praktykując Reiki5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Detoks

bottom of page